Adaptacja
To naturalny proces związany z pójściem dziecka do żłobka bądź grupy przedszkolnej. Rozpoczęcie tego etapu jest przełomowym momentem w życiu społecznym malucha ale również rodzica. Dla dziecka oznacza pierwsze kontakty z grupą rówieśników i opiekunów, różnorodnymi zabawami, dla Rodziców to nowy etap, w którym dziecko większość dnia spędzi poza domem.
Jak przebiega adaptacja?
Każde dziecko jest inne nie zakładamy zatem z góry ile potrwa adaptacja. Nasz program adaptacji jest tak przygotowany aby zapewnić każdemu dziecku i rodzicowi maksymalny komfort.
Najważniejszy jest pierwszy dzień 😊
W tym dniu rodzic dziecko oraz opiekun przebywają w Sali, jest to czas dla dziecka aby poznało opiekuna i nowe otoczenie, dla rodzica by mógł zadać wszystkie pytania oraz opowiedzieć o zwyczajach i potrzebach dziecka oraz dla opiekuna aby mógł poznać dziecko, jego potrzeby i nauczyć się „mowy ciała” malucha.
Adaptujemy w danej grupie w danym tygodniu jedno dziecko, dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo.
W kolejnych dniach o przebiegu adaptacji decyduje już dziecko, to ono i jego potrzeby są najważniejsze😊
Rano dziecko z opiekunem idzie do sali, w której są już czekające na niego dzieci 😊.
Na każdym etapie adaptacji współpracujemy z rodzicem, dzielimy się informacjami, tłumaczymy jakie rozwiązania pomogą rodzicowi i dziecku w przejściu przez proces adaptacji.
Z każdym dniem staramy się aby pobyt dziecka na sali trwał coraz dłużej ale nie zawsze tak jest, bo to dziecko decyduje, ile chce pozostać na Sali. Jeżeli maluch zdecyduje, że chce wrócić do mamy, dzwonimy do Państwa- na tym etapie najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa naszego maluszka. Dziecko musi czuć się u nas bezpiecznie.
Ta metoda małych kroczków, daje dziecku możliwość zapoznania się z nowym otoczeniem w jego własnym tempie. Zawsze prosimy rodzica aby był w pobliżu, zawsze kiedy dziecko nie czuje się bezpiecznie dzwonimy do rodzica i prosimy o przyjście. Każdego dnia powtarzamy proces, aż do czasu kiedy dziecko poczuje się bezpiecznie w nowym miejscu.
Jak powinien zachowywać się rodzic przy rozstaniach z dzieckiem?
Przy rozstaniach ważne jest, aby rodzice byli świadomi i wspierali malucha , z jednej strony nie spieszyli się, tak aby dziecko poczuło się bezpiecznie, a z drugiej strony aby nie przedłużali rozstania. Maluszki oczywiście sygnalizują swoje niezadowolenie z rozstania płaczem. Jednakże przedłużanie rozstania budzi jeszcze większy niepokój dziecka. Dzieci wiedzą też, iż płacz powoduje to, że rodzic pozostaje z nim na dłużej. Aby dziecko mogło dobrze poczuć się w nowym miejscu i zaufać nauczycielom, rodzic powinien dać szansę opiekunom na uspokojenie maluszka. Dzięki temu przyspieszymy tworzenie się ciepłych relacji z nowymi opiekunami. Na tym etapie pamiętamy, że najważniejsze jest dziecko i jego poczucie bezpieczeństwa, zatem jeżeli nauczycielowi nie uda się uspokoić dziecka zadzwonimy do rodzica i poprosimy o przyjście.
Jak pomóc dziecku w adaptacji?
Małe dziecko, nawet jeżeli nic nie mówi to jednak zaskakująco dużo rozumie i jest doskonałym obserwatorem. Ono bardzo trafnie odczytuje emocje rodzica, dlatego to przede wszystkim rodzic musi zaakceptować fakt, że jego dziecko idzie do żłobka. To, że mama obawia się tej zmiany jest jak najbardziej naturalne, natomiast ważne jest aby nie przekazywać swoich niepokojów dziecku. O żłobku należy więc mówić pozytywnie, że będą dzieci, nowe zabawy, spacery itd. Trzeba uwierzyć w swoje dziecko i … w słuszność decyzji, którą już się przecież podjęło. W ten sposób mama czy tata będzie lepszym oparciem dla dziecka w tej zupełnie nowej dla niego sytuacji. Dziecko rozumie bowiem o wiele więcej niż nam się wydaje.
Jak długo potrwa adaptacja?
To zależy od dziecka. Czasami dziecko jest gotowe na drzemkę u nas już po tygodniu pobytu, czasami po dwóch a czasami cały proces zajmuje nieco więcej czasu.
Zawsze tempo adaptacji zależy od dziecka. W naszych żłobkach i przedszkolach każda adaptacja kończy się sukcesem, każdy maluch jest gotowy na nową przygodę w żłobku lub przedszkolu trzeba mu jednak dać czas, którego potrzebuje aby poczuć się bezpiecznie i w pełni korzystać z nowych przygód jakie czekają na niego każdego dnia pobytu :-).